Cyberbullying – nasilje na internetu
Elektroničko nasilje je oblik nasilja koji se događa na internetu ili putem mobitela s ciljem uznemiravanja. Iza poruka, fotografija i videa mogu stajati tebi poznate ili nepoznate osobe. Ako su te osobe tvoji vršnjaci, tada se elektroničko nasilje naziva cyberbullying. Ako doživljavaš ovaj oblik nasilja, važno nam je da znaš da to nikada nije tvoja krivnja.
Što uključuje cyberbullying?
Cyberbullying se može dogoditi na različite načine. Poruke, videe ili fotografije je moguće primiti putem mobitela ili društvenih mreža. Različiti oblici cyberbullyinga događaju se i prilikom igranja online igara ili razgovora s osobama putem chata. Sexting također može dovesti do cyberbullyinga.
Neki primjeri cyberbullyinga su:
- širenje neugodnih informacija (istinitih ili lažnih)
- otvaranje grupe mržnje
- nedopušteno objavljivanje nečijih fotografija ili videa
- otvaranje lažnih profila
- širenje uvredljivih komentara
- krađa lozinke
- namjerno isključivanje osobe iz grupe
- uhođenje i uznemiravanje
- kreiranje uvredljivih sadržaja na internetu o vršnjacima (priče, slike…)
Važno je da znaš!
- Nikad nisi ti kriv/a za nasilje koje ti se događa.
- Ne drži za sebe ti što ti se događa – razgovaraj s odraslom osobom kojoj vjeruješ.
- Sačuvaj prijeteće poruke ili drugi sadržaj i ne odgovaraj na njih.
- Nasilje na internetu možeš prijaviti i policiji na Red Button.
Kako se osjeća osoba koja doživljava cyberbullying?
Kod cyberbullyinga je specifično to što često ne znamo tko je s druge strane interneta ili ekrana pa napadač ima veću anonimnost. Također, broj ljudi koji je uključen u nasilje i koji je vidio prijeteći sadržaj je nepoznat, a sadržaj je stalno dostupan na internetu. Zbog svega toga, ako doživljavaš cyberbullying, često možeš misliti da iz situacije nema izlaza.
Također je moguće da se osjećaš:
- uplašeno
- tužno
- usamljeno
- zabrinuto
- posramljeno
Važno nam je da znaš da niti kroz jedan oblik nasilja ne trebaš prolaziti sam/a. Postoje načini da se cyberbullying zaustavi i tu smo da ti pomognemo u tome.
Što možeš učiniti?
Prvi korak da nasilje na internetu prestane je da se o njemu kaže osobi od povjerenja. Ako si u tekstu prepoznao/la da se neka od uvredljivih ponašanja na internetu događaju tebi ili nekom koga poznaješ važno je potražiti pomoć, a mi ti nudimo nekoliko prijedloga što učiniti:
- Razgovaraj s odraslom osobu kojoj vjeruješ (roditelj, obitelj, susjedi, učitelji, profesori, psiholog…). Bitno je da smatraš da bi te ta osoba saslušala i razumjela.
- Sačuvaj sadržaj i ne odgovaraj na prijeteće poruke.
- Ako ti je teško započeti razgovor, možeš pokazati uvredljivi sadržaj ili u pismu napisati ono što ti se događa.
- Uvijek se možeš javiti Hrabrom telefonu pa ćemo zajedno pokušati doći do rješenja.
Ako ne znaš s kim možeš razgovarati ili kako nekome povjeriti svoje probleme i osjećaje koje su ti teški, uvijek možeš razgovarati s Hrabrim telefonom. Mi ćemo te saslušati i pružiti ti pomoć koju zaslužuješ. Hrabri telefon možeš nazvati na besplatan i anoniman broj 116 111 ili se javiti putem chata i e- maila.
Podijeli