Ljutnja
Ljutnja može imati više imena, a to su bijes, gnjev, napetost, živčanost, neprijateljstvo, buntovnost, iznerviranost, mrzovoljnost, otresitost, nervoza, srditost, mržnja, frustracija.
Što je ljutnja?
Postoji mnogo situacija u kojima se možemo naljutiti. Prijatelj kojeg smatraš bliskim nije te pozvao na rođendan, sestra je bez pitanja uzela majicu koju želiš nositi taj dan, imaš dojam da te mama cijelo vrijeme ispituje o matematici koja ti ne ide, a tata te ne pusti van u petak navečer. Ljutnja se javlja kada se osjećamo ugroženo, odnosno kada mislimo da netko prelazi naše granice. To mogu biti granice naših očekivanja (o prijateljstvu), pravila (posuđivanju stvari bez pitanja) ili uvjerenja (pravo na izlazak). Dakle, kad god je ugroženo nešto što ti je važno, može se javiti ljutnja.
Ljudi znaju reći da nije dobro srditi se. Ljutnju zovemo neugodnim osjećajem jer nije ugodno misliti da nam je nešto važno u opasnosti. No, osjećaji su korisni jer nam pomažu brzo prepoznati što se događa oko nas, kako bismo brže i efikasnije nešto poduzeli. Ljutnja nam pomaže da promijenimo ono što nam se ne sviđa, budući da sa sobom nosi silnu energiju za djelovanjem. Kada ne bismo osjećali ljutnju, ne bismo na vrijeme reagirali i zaštitili se.
Kako prepoznati ljutnju?
Kad smo ljuti, obično osjećamo da imamo više snage. U povijesti, energija koja se stvarala kad smo ljuti u situacijama opasnosti, pomagala nam je da se zaštitimo, obranimo i preživimo. Iste promjene događaju nam se i danas, čak i u situacijama kad nam tolika količina snage nije nužno potrebna da uspješno riješimo situaciju.
U ljutnji je teško bistro razmišljati, jer je fokus uglavnom na izvor ljutnje, a manje na okolnosti i posljedice.
Kako se ljutnja odražava u tijelu:
- osjećamo napetost u mišićima i to najčešće u rukama i nogama
- neki primjećuju da stišću šake, kao da se pripremaju za udarac
- ubrzava se disanje i kucanje srca
Kada ljutnja može postati problem?
Posebnost ljutnje je u tome što nam daje energiju da se suočimo sa situacijom u kojoj se osjećamo ugroženo. Kada nismo u prilici izraziti svoju ljutnju na željeni način, ona se može nakupljati u nama.
U tim situacijama važno je potražiti pomoć. Ljutnja je osjećaj s kojim se susrećemo tijekom cijelog života i važno je znati neke korisne načine kako možemo izraziti ljutnju.
Što možeš učiniti kada osjećaš ljutnju?
Zbog previše energije koju imamo kada smo ljuti, često ne možemo bistro razmišljati i djelovati. Tada je potrebno smiriti se i usmjeriti energiju koju imamo na siguran način.
Ovo mogu biti pokazatelji nakupljene ljutnje:
- korištenje alkohola, cigareta ili drugih opojnih sredstava
- verbalne ili fizičke agresije prema drugima
- uništavanje stvari
- samoozljeđivanje
- izlaganje opasnim situacijama
- bolovi u tijelu (glavobolja, teškoće s disanjem, teškoće s probavom)
- promjene u spavanju ili prehrani (previše ili premalo)
Uvijek se možeš javiti Hrabrom telefonu na naš besplatan i anoniman broj 116 111 i podijeliti s nama svoje misli i osjećaje. Savjetovatelji na Hrabrom telefonu će te saslušati i s tobom smisliti što možeš učiniti kada osjećaš ljutnju ili neki drugi neugodan osjećaj. A ako ti je lakše pisati, možeš nam i poslati e-mail ili se javiti na chat.
Iskoristi energiju koju imaš kada osjetiš ljutnju!
- vježbaj, trči ili skači
- crtaj, šaraj, piši
- broji do 10
- slušaj glazbu koja te smiruje
- makni se iz situacije i smiri misli
- razgovaraj s nekim u koga imaš povjerenja
- na smiren način reci osobi na koju se ljutiš kako se osjećaš i zbog čega
Podijeli