Nasilje u obitelji
Djeca bi u obitelji trebala biti zaštićena i sigurna. Nažalost, neka djeca i mladi žive u obiteljima u kojima se događa nasilje. Nasilje u obitelji se odnosi na sve situacije u kojima je jedan roditelj nasilan prema drugome, situacije u kojima su oba roditelja međusobno nasilni jedan prema drugome, odnosno bilo koje nasilno ponašanje odraslog člana obitelji usmjereno prema drugom članu obitelji.
Bez obzira na to kojoj vrsti nasilja u obitelji mlada osoba ili dijete svjedoči, to može biti zastrašujuće i izazvati posljedice. Kao što možeš vidjeti iz ovih primjera, neki oblici nasilja su više, a neki manje očiti. Bez obzira na to, svi mogu imati jednako štetne posljedice i važno je zaustaviti ih što prije.
Neka od ponašanja koja su nasilje u obitelji:
- udaranje, guranje, ozljeđivanje, povlačenje za kosu
- zastrašivanje, ucjenjivanje, uhođenje
- stalno kritiziranje
- prijetnje ozljedama, razbijanjem predmeta, uskraćivanjem financijskih sredstava
- tjeranje na seksualne odnose koje drugi roditelj ne želi
- kontroliranje ponašanja (npr. zabrana odlaska na posao ili druženja s prijateljima)
Što ako se u tvojoj obitelji događa nasilje?
Ako se u tvojoj obitelji događa nasilje, čak i ako ono nije usmjereno prema tebi ne znači da ti nisi na neki drugi način povrijeđen/a. Svjedočenje nasilju može biti jednako uznemirujuće kao i doživljavanje nasilja. Ono što dodatno može otežati tu situaciju je činjenica da se radi o osobama koje bi trebale brinuti o tebi, a zapravo te izlažu ugrožavajućim i opasnim situacijama.
Ako u svojoj obitelji svjedočiš nasilju, moguće je da to traje još od tvog djetinjstva, a možda je započelo nedavno. Bez obzira na tvoju dob, svjedočenje nasilju u obitelji može dovesti do različitih neugodnih osjećaja. Važno je da znaš da su sve ovo prirodne reakcije na teške događaje kojima svjedočiš u obitelji.
Bez obzira na tvoju dob, svjedočenje nasilju u obitelji može dovesti do toga da se osjećaš:
- uplašeno
- tužno
- krivo
- ljuto
- zabrinuto
- neugodno
Nasilje nikada nije u redu
Ne postoji ništa što osoba može napraviti i time zaslužiti da netko drugi bude nasilan prema njoj, odnosno nasilje se ničim ne može opravdati. Možda ti to zvuči neobično i možda ti se čini da je, primjerice, jedan tvoj roditelj napravio nešto čime je zaslužio da drugi roditelj viče na njega i prijeti mu. Važno je da znaš da to nikada ne vrijedi i da nasilje nikada nije prikladan odgovor. Sada kada to znaš, drugi korak je naučiti i što možeš učiniti ako svjedočiš nasilju u obitelji ili znaš za neku osobu koja to proživljava u svojoj obitelji.
Nasilje u obitelji je moguće zaustaviti
Zaustavljanje nasilja u obitelji nije tvoja odgovornost jer možeš biti u opasnosti ako pokušaš zaštititi jednog roditelja od nasilja drugog roditelja.
Postoje različite stvari koje možeš napraviti:
- zaštititi se u situacijama opasnosti tako da odeš na sigurno mjesto, daleko od izvora sukoba i nazoveš policiju na broj 192
- obratiti se za pomoć osobi kojoj vjeruješ (npr. članu obitelji, prijatelju, učitelju, nastavniku, stručnom suradniku u školi)
- javiti se Hrabrom telefonu
Ako želiš razgovarati s nama, savjetovatelji Hrabrog telefona će te saslušati i smisliti s tobom plan u vezi toga kome se možeš obratiti za pomoć. Na Hrabri telefon se možeš javiti putem chata ili nazvati na besplatan i anoniman broj 116 111.
Zapamti, zaslužuješ osjećati se sigurno u obitelji.
Podijeli